لطفا اندکی صبر کنید

تفاوت میان اتانول و متانول


اتانول و متانول انواع الکل هستند که هریک خاصیت و کاربردهای مختلفی دارند. در ابتدا همه ما فکر می‌کنیم که این دو ماده ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن‌هاست،

اتانول و متانول انواع الکل هستند که هریک خاصیت و کاربردهای مختلفی دارند. در ابتدا همه ما فکر می‌کنیم که این دو ماده ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن‌هاست، در حالیکه این دو ماده از نظر فرایند تولید، کاربرد و میزان سمی بودن یا نبودن تفاوت‌های زیادی دارند

بصورت کلی، متانول یک ماده شیمیایی سمی است که از طریق فرآیندهای مصنوعی حاصل می‌شود، در حالی که اتانول تجاری با تخمیر کارخانه محصولات غذایی تولید می شود.

 

 

 

نخست؛ مراحل تولید متانول و اتانول:

مهمترین ماده اولیه برای تولید اتانول، محصولات سبزیجات نشاسته‌ای مانند ذرت و سیب زمینی شیرین است.  پس از برداشت محصول ، محصولات زراعی برای گیاهان در گیاهان “آسیاب مرطوب” یا “آسیاب خشک” ارسال می شوند. هر دو نوع گیاه ، مواد اولیه را از طریق فرآیند سنگ زنی ، واکنش و تقطیر که در انتها الکل خالص اتانول می دهد قرار می دهند.

و اما مراحل تولید متانول: متانول معمولاً به عنوان “الکل چوب” شناخته می شود و در ابتدا با تقطیر مواد اولیه چوب تولید می شد. پیشرفت های فناوری در دهه 1920 و دوباره در دهه 1970 روند تولید متانول را تغییر داد ، که امروزه در درجه اول به مواد اولیه گاز طبیعی احتیاج دارد. گاز طبیعی از طریق چندین مرحله از جمله استفاده از کاتالیزورها ، فشار و گرمای زیاد فرآوری می شود تا اینکه در نهایت بعنوان متانول مایع ظهور کند.

دوم؛ استفاده از اتانول و متانول:

اتانول برای ایجاد اثرات مسری موجود در مشروبات الکلی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک شکل متناوب از سوخت استفاده می شود و بیشتر اوقات از نیشکر یا ذرت ساخته می شود. در ایالات متحده آمریکا ، برخی خودروها به گونه ای طراحی شده اند که 85 درصد سوخت اتانول مصرف کنند. همچنین در سوخت های موشکی یافت می شود. این ماده دارای خاصیت ضد عفونی کننده بوده و در دستمال مرطوب ضد باکتریایی و ژلهای دستی یافت می شود. همچنین پایه بسیاری از رنگها و عطرها است زیرا حلال خوبی است.

از متانول بیشتر برای ایجاد سایر مواد شیمیایی مانند فرمالدئید استفاده می شود. همچنین برای اتومبیل های مسابقه و شیرین کاری سوخت مناسبی است زیرا از بنزین قابل اشتعال کمتر است و می توان آن را با آب بیرون کرد. مقادیر کمی برای تولید الکل دناتوره استفاده می شود و می توان آن را به عنوان یک حلال نیز یافت.

 تفاوت های کلی:

اتانول، از نظر اسیدیته، یک اسید ضعیف در مقایسه با آب است، در حالیکه متانول میزان اسیدیته بالاتر از آب دارد.

اتانول بوی قوی و سوزاننده‌ای دارد در حالیکه متانول بوی فرار و مشخصی دارد.

اتانول ماده اصلی در مشروبات الکلی است، در حالیکه متانول از آنجا که بسیار سمی است، به هیچ وجه برای مصرف مناسب نیست و عموما در تولید مواد شیمیایی مانند فرمالدئیئ و غیره استفاده می شود.

 تفاوت اتانول و متانول در کاربردها

اتانول مصرف خوراکی دارد و در مشروبات الکلی با غلظت مشخص یافت می شود. این ماده بیشتر از نیشکر و ذرت تهیه می گردد. در سوخت برخی خودرو ها نیز از این ماده استفاده می شود. علاوه بر این ، به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی ای که این ترکیب دارد از آن می توان در پد ، ژل و یا محلول های ضد عفونی کننده استفاده نمود. این ماده به دلیل حلالیت خوبی که دارد پایه ی بسیاری از رنگ ها و عطر ها نیز به حساب می آید.

کاربرد های مستقیم خود متانول اندک هستند و بیشتر برای تولید سایر مواد شیمیایی از جمله فرمالدهید، اسید استیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده برای دناتوره نمودن اتانول نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنا که در الکل های صنعتی موجود ناخالصی متانول نیز ممکن است وجود داشته باشد(دلیل سمی بودن اتانول صنعتی وجود متانول می باشد). این ماده به دلیل خاصیت اشتعال پذیری ای که دارد به عنوان سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

‌آیا می‌توان از متانول (الکل صنعتی) بجای اتانول (الکل سفید) به منظور ضدعفونی کردن استفاده کرد؟

متانول در بین الکل ها، ضعیف‌ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ لذا به ندرت بدین منظور استفاده می‌شود. علاوه براین، متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی می‌تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت‌های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و CO ۲ تبدیل شود. نه تنها متانول به شدت سمّی است بلکه کمترین خاصیت ضدعفونی رو بین الکل‌ها دارد که می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون درماتیت (التهاب پوست)، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

مسمومیت، غالبا به دلیل مصرف تصادفی محصولات حاوی متانول رخ می‌دهد یا زمانی که آن را به عنوان یک جایگزین اتانول به صورت غلط مصرف کنند. دوز کشنده در انسان بطور دقیق مشخص نشده، ولی در رنج ۱-۰/۳ گرم بر کیلوگرم گزارش شده است. متانول را نباید برای ضدعفونی سطوح استفاده کرد.