برندگان نوبل پزشکی 2020؛ به کاشفان ویروس هپاتیت سی رسید


کمیته نوبل در استکهلم، روز دوشنبه ۵ اکتبر/۱۴ مهر،  اسامی برندگان جایزه رشته فیزیولوژی و پزشکی نوبل را اعلام کرد. جایزه نوبل پزشکی امسال به سه دانشمند ویروس‌شناس از آمریکا و بریتانیا، به نام‌های «هاروی جی آلتر»، «مایکل هوتون» و «چارلز ام رایس» برای مطالعات و انجام تحقیقاتی که به «کشف ویروس هپاتیت سی» انجامیده است، اهدا شد.

در بیانیه آکادمی نوبل نسبت به «نقش تعیین‌کننده این سه دانشمند در کشف ویروس هپاتیت سی که یک مشکل بزرگ بهداشتی جهانی محسوب می‌شود»، تاکید شده است.

بنا بر اعلام آکادمی نوبل، تا پیش از کشف ویروس هپاتیت سی از سوی این سه دانشمند، «هاروی جی آلتر»، «مایکل هورتون» و «چارلز ام رایس»، ویروسی که یکی از علل شایع انتقال هپاتیت مزمن است، ناشناخته باقی مانده بود، بنابراین کشف ویروس هپاتیت سی، راز انتقال بخشی از بیماری هپاتیت مزمن را فاش نمود. 

آکادمی نوبل تاکید کرد: این سه دانشمند کشف‌های اساسی انجام دادند که منجر به شناسایی یک ویروس جدید، یعنی «ویروس هپاتیت سی» شد و زمینه را برای ساخت و تولید داروهای جدید و انجام آزمایش‌های خون برای نجات جان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان فراهم کرد. 

هپاتیت سی یک عفونت ویروسی است که منجر به بروز آسیب جدی به کبد از جمله سیروز کبدی و سرطان کبد می‌شود. 

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر در سراسر جهان، بر اثر ابتلا به هپاتیت سی جان خود را از دست می‌دهند. سازمان جهانی بهداشت، آمار مبتلایان به هپاتیت سی در سراسر جهان را حدود ۷۰ میلیون نفر تخمین می‌زند. 

به گفته هیات داوری نوبل پزشکی، «هاروی جی آلتر»، یکی از برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۰، در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، به هنگام تزریق خون، یک آلودگی کبدی مرموز را تشخیص داده بود اما این آلودگی از نوع «هپاتیت آ» یا «هپاتیت بی» نبود.  همین منبع افزوده است: چند سال بعد، حوالی سال ۱۹۸۹، مایکل هوتون و همکاران او، توالی ژنتیکی ویروس را کشف کردند و پس از آن «چارلز ام رایس»، برای سال‌ها بر روی روش تکثیر ویروس هپاتیت سی مطالعه و بررسی نمود که این مطالعات در نهایت  منجر به ظهور یک روش درمانی جدید در اواخر دهه ۲۰۱۰ شد. 

کمیته نوبل پزشکی تاکید کرد: مطالعات این سه دانشمند به کشفی تاریخی در راستای مبارزه‌ی ادامه‌دار جهان پزشکی با آلودگی‌های ویروسی منجر شد. 

مراسم اهدا جوایز نوبل همه ساله در ماه دسامبر برگزار می‌شود. قرار بود مراسم نوبل ۲۰۲۰ در روز دهم دسامبر در استکهلم برگزار شود اما این مراسم به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شد.

جایزه نوبل پزشکی، نخستین جایزه از مجموع جوایز نوبل بود که اسامی برندگان آن روز دوشنبه ۵ اکتبر اعلام شد. اسامی برندگان نوبل فیزیک، شیمی، ادبیات و صلح، به ترتیب از روز سه‌شنبه ششم اکتبر تا روز جمعه نهم اکتبر اعلام خواهد شد. 

برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۲۰۲۰ چه کسانی هستند؟ 

هاروی جی آلتر، پزشک و متخصص ویروس‌شناسی، متولد نیویورک در آمریکا است و در یک خانواده یهودی رشد یافته است. این دانشمند آمریکایی هم اکنون بعنوان رییس بخش بیماری‌های عفونی در موسسه ملی سلامت آمریکا مشغول به کار است. هاروی جی آلتر، به‌ویژه در زمینه مطالعات بر روی ویروس هپاتیت سی شهرت دارد.

هاروی جی آلتر، در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، به هنگام تزریق خون، یک آلودگی کبدی مرموز را تشخیص داده بود اما این آلودگی از نوع «هپاتیت آ» یا «هپاتیت بی»، نبود.  این دانشمند آمریکایی به همراه دو دانشمند دیگر، موفق به کسب جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۲۰۲۰ به دلیل مشارکت در کشف ویروس هپاتیت سی شد. 

 

مایکل هوتون، دانشمند ویروس‌شناس، متولد بریتانیا است که  در سال ۱۹۷۷ به درجه دکتری از «کینگز کالج لندن» نائل شد.

این دانشمند بریتانیایی، علاوه بر مطالعه و بررسی بر روی «ویروس سی» در سال‌های حدود ۱۹۸۹، با همکاری یک گروه علمی در سال‌ ۱۹۸۶ بر روی «ویروس دی» نیز مطالعاتی انجام داده است.

مطالعات مایکل هوتون و همکارانش به توسعه آزمایش غربالگری خون در سال‌های ۱۹۹۰  منجر شد. این دانشمند بریتانیایی، از سال ۲۰۱۳ با همکاری یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه آلبرتا در کانادا، در حال مطالعه بر روی واکسن مقابله با ویروس هپاتیت سی بوده است. این واکسن در مرحله آزمایشات کلینیکی قرار دارد. 

 

 

چارلز ام رایس، ویروس‌شناس، متولد سال ۱۹۵۲ میلادی در شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیا در آمریکا است. این دانشمند آمریکایی، بخش عمده مطالعات خود را بر روی تحقیق درباره ویروس هپاتیت سی متمرکز کرده است. 

چارلز ام رایس، در حال حاضر، در دانشگاه راکفلر در رشته ویروس‌شناسی تدریس می‌کند. این دانشمند ویروس‌شناس، عضو آکادمی ملی علوم آمریکا است و ریاست انجمن ویروس‌شناسی آمریکا را در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ میلادی برعهده داشته است. 

«چارلز ام رایس»، برای سال‌ها بر روی روش تکثیر ویروس سی مطالعه و تحقیق نمود که این مطالعات در نهایت منجر به ظهور یک روش درمانی جدید در اواخر دهه ۲۰۱۰ شد.