لطفا اندکی صبر کنید

کروناویروس ها جزیی از خانواده بزرگ ویروس ها میباشد که باعث رخداد بیماریهای رایجی مانند سرماخوردگی تا بیماریهای تنفسی مانند سندروم تنفسی خاورمیانه  و سندروم حاد تنفسی  میشود. کروناویروس نوع جدیدی از این نوع ویروسها میباشد که قبلا در انسان تشخیص داده نشده است. کروناویروس ها به اصطلاح زئونوز هستند که طبق تعریف به معنای این است که میتواند در حیوانات و انسانها به طور مشترک باعث ایجاد بیماری شود.

علائم شایع این نوع عفونت شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی میباشد که در موارد شدیدتر این عفونت منجر به پنومونی، سندروم حاد تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ میشود.

بایدها:

 •  اولین مورد و شاید مهمترین آن شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون است که این امر توصیه می‌شود حین جابجایی از مکانی به مکان دیگر(به محض رسیدن به منزل یا محل کار از فضای بیرون) صورت پذیرد. چون ممکن است آلاینده‌های ناشی از ویروس کرونا برروی هر سطحی از بدن فرد یا اجسام حضور داشته باشند؛ مانند لوازم محل کار، ماشین آلات یا حتی خانه"چون افراد معمولا لوازم خانه را همانند میوه‌ها و سبزیجات، نان یا لوازم مصرفی از فروشگاه‌ها و مراکز خرید تهیه می‌کنند. " به طبع این لوازم توسط افرادی در قفسه‌ها چیده شده یا در کیسه گذاشته و به شما تحویل داده می‌شود با اینکه در چند روز اخیر در فروشگاه‌ها بیشتر رعایت می‌شود ولی باز ممکن است در چند روز قبل از اعلان عمومی لوازم فوق خریداری شده باشند. بنابراین توصیه می شود تا زمانی که از لوازم مصرفی اطمینان ندارید، رعایت بهداشت آن الزامی است. اگر از نوع پختنی است که هنگام پختن از ویروس پاک می شود( به شرط پختن در دمای بالای 70 درجه سانتی گراد) و علاوه بر این به شرط پخت کامل و یا با شستشوی مواد ضد عفونی کننده با الکل حداقل 70 درصد(برای لباس و وسایل) از پاک بودن آن اطمینان داشته باشیم.
 • شستشوی دست ها قبل از خوردن غذا یا تهیه آن. حتی بعد از تهیه غذا نیز دست خود را با مواد پاک کننده مناسب بشویید. افراد در طول روز ممکن است خیلی دست خود را بصورت، دهان یا بینی خود نرسانند ولی خوردن و تهیه غذا امری است که چندین بار در طول روز انجام می‌گیرد.
 • ممانعت از برخورد با قطرات سرفه یا عطسه افراد یا حتی المقدور دور ماندن از این موارد یا با احتیاط فاصله یا عدم ارتباط با این افراد با وجود ماسک در خود فرد سالم و فرد بیمار. افرادی که دارای علایم سرفه و عطسه می باشند در صورت عدم وجود ماسک و هنگام سرفه و عطسه از دستمال برای عدم پخش شدن آن در محیط استفاده کنند و بعد از انجام کار دستمال را در کیسه مناسب قرار دهید.    
 • در موارد استفاده از سطل زباله در محیط بیرون، از سطل‌های پدال دار یا در باز استفاده کنید و با دست بدون محافظ، با درپوش سطل زباله تماس نداشته باشید.
 • رعایت موارد تماس با سایر افراد مانند دست دادن و روبوسی و تا حد ممکن از حضور در مکان‌های شلوغ و تجمعات؛ مخصوصا در محیط‌های بسته خودداری کنید و در صورت حضور حتما ماسک مناسب به همراه داشته باشد.
 • در مکان‌ها یا وسایل حمل و نقل عمومی حتما به موارد رعایت تماس توجه کرده و در صورت برخورد دست با دستگیره ماشین، میله ها یا صندلی اتوبوس یا مترو، محافظ‌های کناری پله‌های برقی یا معمولی، دکمه‌های آسانسور یا زنگ‌های در و سایر موارد حتما از اقدام به سایر کارهای شخصی و اداری حتما دست خود را با آب و صابون با مواد ضد عفونی کننده الکل دار بشویید.
 • استراحت در منزل، مخصوصا افراد مبتلا به موارد شبه آنفولانزا یا سرماخوردگی به همراه تب و سرفه الزامی است.
 • ظروف و وسایل مصرفی افراد بیمار یا مشکوک به بیماری را جدا نگهداری کنید و بیشتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنید. تعداد تماس با افراد بیمار کاهش یابد و در اتاق این افراد بجز در موارد اضطراری حضوری نداشته باشید و اتاقی با تهویه مناسب دارای پنجره باشد که هوای اتاق برخی مواقع تعویض شود.
 • وسایل مصرفی و کاربردی روزانه خود را به طور مدام پاکسازی کنید که شامل موبایل، شارژ و هدفون موبایل، ریموت و کنترل های موجود در خانه همانند تلویزیون و اسپلیت یا وسایل تهویه یا مربوط به چراغ‌ها، ماشین یا درهای خودکار پارکینگ و دسته کلیدها، کارتهای موجود بانکی و سوخت، در کیف و خود کیف و حتی لوازم التحریر شخصی، لوازم جانبی کامپیوتر و لپ‌تاپ همانند موس، کیبرد و .. بصورت مرتب پاکسازی شود.
 • پاک کردن مداوم سطوح و مکان‌های در خانه و محل کار که مداوم محل تردد یا جابجایی وسایل هست، میز آشپزخان، میز که برای خرد کردن لوازم مصرفی در آشپزخانه یا میز کار اداری و مخصوصا دستگیره ورودی ساختمان است دقت شود.
 • مصرف مواد غذایی مقاوم جهت افزایش مقاومت بدن همانند ویتامین C، میوه و سبزیجات
 • هنگام استفاده از رستوران‌ها، کافه‌ها، و تمام مکان‌های صرف غذا و نوشیدنی حتما دست‌های خود را قبل از مصرف بشویید و بیشتر از ظرف‌های یکبار مصرف مخصوصا قاشق و چنگال استفاده کنید. ولی توصیح جدی بر عدم حضور در این مکان ها برای صرف غذا و نوشیدنی هست مخصوصا موارد مربوط به تهیه غذای آماده یا بیرون برها می باشد.
 • در صورت مشاهده تب، سرفه، تنگی نفس، لرز بدن، درد بدن، سردرد و اسهال، تهوع و استفراغ و آبریزش بینی به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • این ویروس به شکل پنهان حداکثر تا 14 روز در بدن باقی می ماند که در صورت تماس با موارد مشکوک این فاصله زمانی باید دقت شود.
 • برخی ها معتقدند این بیماری از طریق دراپلت(قطرات) منتقل می شود تا ذرات خشک در هوا. بنابر این احتیاط‌های تماسی با فرد هنگام صرفه و عطسه و تماس دست برروی اشیاء یا سطوحی که از پاک بودن آن نسبت به این آلاینده‌ها مطمئن نیستید خودداری کنید و پراکندگی این ویروس به شکل ذرات خشک در هوا هنگام تعویض یا جابجایی وسایل لوله تراشه یا تهویه مصنوعی یا وسایل مربوط به تنفسی کمکی بیمار به محیط پخش می شود.
 • در هنگام مراقبت از فرد مبتلا به کرونا با موارد مشکوک حتما احتیاط های تماس را رعایت کرده و قبل و بعد از تماس با لوازم یا خود بیمار دست های خود را با صابون به مدت 20 ثانیه با موارد الکلی حداقل 60 درصد بشویید.

نبایدها:

 • به شایعات و اخبار از منابع غیر رسمی توجه نکنید
 • استرس بیشتر نسبت به رعایت موارد بهداشت فردی، شایعات و ترس از بیماری نداشته باشید. چون استرس، ایمنی بدن را کاهش می دهد
 • در اخبار و اطلاعاتی که بدتس می آورید تا از صحت آن مطلع نشدید برای دیگران ارسال نکنید.

 

کاری از گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.